Przejdź do treści

Wentylacja kluczem do zachowania ciepła

wentylacja mechaniczna

Utrzymanie ciepła w domu jest jednym z największych wydatków i największych potrzeb w tym samym czasie. Nikt nie chce mieć zimno w domu, dodatkowo zbyt niska temperatura może szkodzić sprzętom domowym. Uzyskanie odpowiedniej temperatury i trzymanie jej przez dłuższy czas jest całkiem sporym wyzwaniem i czasami generuje to ogromne koszta.

Zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

wentylacja mechanicznaCzęsto w domkach jednorodzinnych zastosowana jest instalacja grawitacyjna, która wyciąga ze środka ciepłe powietrze wprowadzając na to samo powietrze zimne. Dlatego też ogrzewanie w takim wypadku jest wysoce niewydajne i kosztowne. Wiele osób narzeka więc na ceny ogrzewania w domach, nic z tym nie robiąc. Wentylacja jest niesamowicie ważna w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w domu. Dlatego na etapie budowy domu warto zdecydować się, czy nowoczesna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła powinna znaleźć się w naszym domu. W zdecydowanej większości przypadków zamontowanie jej jest decyzją bardzo dobrą i pozwoli na ogromne oszczędności w przyszłości. Zmiana takiej instalacji w wykończonym już domu wymagałaby kucia ścian, podłóg i sufitów, a zatem jest ona wysoce nieopłacalna. Jedynym ratunkiem jest zamontowanie takowej w czasie gruntownego remontu. Instalacja z odzyskiwaniem ciepła nie jest dużo droższa od standardowej, a pozwala na ogromne oszczędności na późniejszych etapach.

wentylacja mechanicznaW przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, która znacząco wyziębia dom, ta działa zdecydowanie lepiej. W momencie oddawania powietrza na zewnątrz, odpowiednie filtry przejmują zgromadzone w nim ciepło. Następnie powietrze zasysane z zewnątrz jest nagrzewane przez to samo ciepło i do środka domu dostaje się już ciepłe, przez co nie wychładza ono całej powierzchni mieszkaniowej. Przyjmuje się, że skuteczność przekazania ciepła w takiej instalacji wynosi około 95 procent, czyli można powiedzieć, że jest bardzo wysoka. Statystycznie pozwala to na zaoszczędzenie na kosztach ogrzewania do nawet 40 procent. Jest to wynikiem niesamowicie dobrym, gdyż zmniejszamy nasze koszta o prawie połowę. Jeśli ogrzewanie kosztuje nas nawet około tysiąca za miesiąc zimą, to oszczędzamy aż czterysta złotych. Wniosek nasuwa się sam, instalacja taka jest zdecydowanie bardziej skuteczna i pozwala na długoterminowe zaoszczędzenie ogromnej sumy pieniędzy, które dosłownie idą z dymem.

Jednak jedynym problemem jest fakt, że zainstalować taką wentylację można tylko na etapie budowy domu, lub przy wykuciu otworów na odpowiednie rury, czego raczej nikt chętnie by nie zrobił. Dlatego ewentualnym wyjściem jest zainstalowanie tego podczas remontu. Jednak jeśli dopiero co planujemy nasz dom, to warto umieścić taką wentylację w planach, gdyż pozwoli to w przyszłości zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.