Przejdź do treści

Widok na świat – okna Katowice

okno

oknoUrokowi każdemu domu dodają okna. Jest to fakt powszechnie znany. W dawnych czasach oknami były drewniane ramy, obciągnięte półprzezroczystymi skórami zwierzęcymi. Po powtórnym wynalezieniu szkła i dopracowaniu technologii jego walcowania, pojawiły się okna z szybami.

Obecnie jednak okna firmy adex-okna.pl są arcydziełami sztuki inżynierskiej, gdyż oprócz walorów estetycznych muszą także spełniać rygorystyczne normy dotyczące współczynnika przenikalności cieplnej ( K). Od czasu zwykłych szyb dokonał się ogromny postęp w tym zakresie. Obecnie zamiast klasycznej, pojedynczej szyby wstawiane są tak zwane szyby zespolone, gdzie pomiędzy dwoma warstwami specjalnego szkła jest wtłoczony gaz szlachetny pod niewielkim ciśnieniem, który spełnia rolę izolatora cieplnego. Przy takim rozwiązaniu znacznie zmniejsza się ilość ciepła wydalanego przez szybę na zewnątrz. Tak samo profile okienne przestały już być tylko zwykłą płaską, drewnianą ramą, gdyż drewno zaczęto zastępować PCV. Zastosowanie tego materiału sprawiło, iż obecnie, jeżeli chodzi o kształt okien ogranicza nas tylko nasza własna fantazja i zasobność portfela. Zastosowanie tego typu profili okiennych podnosi wytrzymałość samej konstrukcji okien, a także ułatwia ich mycie i konserwację (odpada problem rozkręcania okien do mycia, tak jak to bywało w przypadku okien typu szwedzkiego lub skrzynkowych). Odnotowuje się jednak renesans okien drewnianych, ze względu na to, iż w czasie pożaru okno wykonane z tworzyw sztucznych wydziela dużą ilość toksycznych gazów.

Okno drewniane dzisiejsze nie przypomina tego okien używanych w blokach wbudowanych w okresie „radosnego” socrealizmu. Są one zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi oraz mają różną kolorystykę.