Przejdź do treści

Wiesiołek na kobiece dolegliwości

  • przez

Jeszcze nie tak dawno w kulinariach musieliśmy się zadowalać tylko olejem rzepakowym, ewentualnie słonecznikowym. Obecnie na rynku mamy wiele rodzajów. Okazuje się, że olej można wytłoczyć z wielu nasion, choćby winogron. Mało jeszcze popularny jest olej z nasion wiesiołka. Wiesiołek jest rośliną dwuletnią, wyrasta z nasion, które rozsypuje po przekwitnieniu. kwitnie na żółto. W stanie dzikim porasta nieużytki, zaniedbane pola i łąki. Występuje niemal wszędzie, więc znamy zwykle tę roślinę „z widzenia”, natomiast jej nazwę znają tylko niektórzy.

Jakie działa olej z wiesiołka?

nierafinowane oleje z wiesiołka dla kobietOlej z wiesiołka nie zawsze jest produktem o tej samej wartości odżywczej. Najbardziej wartościowym produktem jest olej, który jest świeży, tłoczony na zimno, niefiltrowany, nierafinowany, przechowywany i transportowany przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa oraz oznaczony krótką datą ważności. Olej z wiesiołka ma niezaprzeczalnie dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Swoje właściwości wiesiołek zawdzięcza kwasom gamma linolenowym tzw. GLA. Kwas ten bierze udział w procesie produkcji prostaglandyn. Są to substancje regulujące wiele procesów toczących się w organizmie. Ponadto olej z wiesiołka pozytywnie wpływa na ukrwienie i nawilżenie błon śluzowych i skóry oraz działa przeciwzapalnie. Jest to również źródło fitosteroli, dzięki którym obniża się poziom złego cholesterolu. Dodatkowo olej z wiesiołka to źródło kwasu linolenowego (LA), naturalnej witaminy E, antyoksydantów i polifenoli. Olej z wiesiołka zawiera duże ilości witaminy F, a więc nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz naturalną witaminę E. Dzięki temu ma on silne właściwości nawilżające. Olej z wiesiołka zatrzymuje wodę w skórze, a dzięki temu łagodzi podrażnienia również te związane ze skórą atopową. W jego składzie przeważa kwas linolowy (70 proc.) inne kwasy nienasycone. To im głównie olej zawdzięcza działanie prozdrowotne. Kwasy zawarte w oleju z wiesiołka poprawiają pracę tkanek skóry, dbają o odpowiedni poziom nawodnienia i chronią skórę przed przesuszeniem. Ponadto wspomagają usuwanie toksyn i naprawiają szkody wyrządzone przez wolne rodniki. Kwasy pobudzają również produkcję enzymu wspomagającego leczenie np. trądziku i pozostałości łuszczycy. Olej z wiesiołka zapobiega utlenianiu cholesterolu LDL, zapobiegając jego odkładaniu się w ściankach naczyń krwionośnych. Natomiast dbają o odpowiedni poziom cholesterolu HDL, którego zadaniem jest usuwanie z żył nadwyżki komórek tłuszczowych. Wiesiołek równ ież pozytywnie wpływa na trawienie i zapobiega odkładaniu tłuszczu. Zawarte w nim kwasy pobudzają brunatną tkankę tłuszczową do spalania nadwyżki tłuszczu i przerabiania go na ciepło. Ponadto łagodzi dolegliwości kobiece – to działanie oleju z wiesiołka zawdzięczamy ponownie zawartości kwasów tłuszczowych oraz magnezu. Nierafinowane oleje z wiesiołka dla kobiet dostaniemy w wielu sklepach internetowych. Poza tym olejek pielęgnuje i wzmacnia skórę, włosy i paznokcie, łagodzi objawy łuszczycy, leczy egzemę, łagodzi podrażnienia skóry.

Przyjmowanie preparatów ziołowych najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ dobór odpowiedniego preparatu roślinnego wymaga równie dużej wiedzy, co w przypadku preparatu chemicznego. Należy pamiętać, że tego typu preparaty mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, stanowiąc zagrożenie dla naszego zdrowia. Niektóre preparaty ziołowe mogą wywoływać bardzo silne działanie, dlatego należy przestrzegać wszystkich zaleceń i ograniczeń podanych przez producenta.