Przejdź do treści

Wszechstronne zastosowanie podnośników koszowych

podnośniki koszowe

Żeby móc wykonywać prace wysokościowe potrzebne są nerwy ze stali, odpowiednie uprawnienia, a także przystosowany do tego sprzęt. Poza oczywistymi elementami wyposażenia pracownika, które zapewniają mu bezpieczeństwo, takimi jak hełm ochronny, kombinezon odporny na wiatr i szelki asekuracyjne, konieczne jest także użycie sprzętu, który umożliwi pracę na wysokości.

Podnośniki koszowe a sadownictwo

podnośniki koszoweW pracach na wysokości do kilkudziesięciu metrów najlepiej sprawdzają się podnośniki koszowe, czyli urządzenia montowane najczęściej na dachu pojazdu ciężkiego wyposażone w wysięgniki hydrauliczne pozwalające unosić człowieka na znaczne wysokości. Na końcu wysięgników znajduje się kosz o powierzchni około dwóch metrów kwadratowych, zdolny pomieścić jednocześnie do trzech osób – w zależności od wielkości i przeznaczenia podnośnika jego udźwig waha się między 100 a nawet 400 kg. Maszyny dźwignicowe wykorzystywane są do wielu różnych zadań. Bardzo często można spotkać je w przestrzeni miejskiej przy wycince gałęzi niebezpiecznie zarastających drogi i chodniki, ponieważ są sprzętem bardzo mobilnym pozwalającym na przemieszczanie się we wszystkich płaszczyznach. Innym ich zastosowaniem są niektóre prace budowlane, które wymagają sprawnego przedostawania się na wysokość bez konieczności wykorzystywania w tym celu ogromnych dźwigów z suwnicami – w przeciwieństwie do tych ostatnich, służą przede wszystkim do transportu zasobów ludzkich, a nie materiału budowlanego.

podnośniki koszowePodnośniki koszowe stosuje się także w sadownictwie – zarówno do zbioru owoców, jak i przycinania gałęzi. Jednak najpowszechniejszym zastosowaniem wysięgników koszowych są prace konserwacyjne, kiedy zachodzi potrzeba, by konserwator uzyskał dostęp do elewacji budynku i mógł przeprowadzić renowację zabytków architektonicznych. W tym wypadku podnośnik koszowy stanowi znakomitą alternatywę dla tradycyjnego rusztowania, którego montaż może okazać się bardziej czasochłonny niż przeprowadzenie samej konserwacji. Podnośniki koszowe doskonale sprawdzą się także przy wykonywaniu każdej drobnej pracy na wysokości, takiej jak montaż banerów reklamowych, neonów czy też wymiana żarówek w latarniach miejskich.

Używa się ich także podczas mycia okien na budynkach liczących do kilku pięter – przy ogromnych wieżowcach konieczny jest montaż rusztowań przesuwnych, które umożliwiają dotarcie do każdej części ściany budynku. W podnośniki koszowe wyposażony jest również niemal każdy wóz strażacki – umożliwiają one strażakom błyskawiczne dotarcie na wysokie kondygnacje płonących budynków, kiedy dostęp do klatki schodowej jest zablokowany.