Przejdź do treści

Wybór butów z kolcami do biegania

Bieganie to pasja, która na każdym etapie zaawansowania daje mnóstwo radości i satysfakcji. Mimo, iż bieganie wydaje się dyscypliną, która nie wymaga kupna i posiadania dużej ilości sprzętu, to każdy biegacz wie, że są podstawy, które mieć trzeba, a do których zalicza się między innymi odpowiednie obuwie. W zależności od typu biegania, jaki dany biegacz preferuje są różne rodzaje biegowych butów, które dobiera się właśnie do typu biegania, stopnia zaawansowania, celu, który chce się osiągnąć oraz po prostu do budowy stopy.

Buty z kolcami do biegania

najlepsze kolce do bieganiaW bieganiu niezwykle ważna jest prawidłowa technika, odpowiednia dynamika, oraz nienaganna, zapewniająca bezpieczeństwo przyczepność. Aby wszystko to osiągnąć nie należy pomijać istotnego udziału odpowiedniego obuwia. Obuwie dla biegacza, dla którego liczy się każda sekunda powinno być możliwie jak najlżejsze, mieć aerodynamiczny kształt, oraz być w miarę możliwości jak najwygodniejsze. Biegacz startujący na stadionowej bieżni potrzebuje butów z kolcami. Dzięki nim biegacz biegnie szybciej, ponieważ na wszelkich nierównościach łatwiej łapie równowagę, oraz nie ryzykuje upadku spowodowanego utratą stabilności. Najczęściej obuwie do biegania z kolcami stosują biegacze uprawiający dyscypliny sprinterskie, na dystansach od sześćdziesięciu do czterystu metrów. Najlepsze kolce do biegania to takie, które są maksymalnie lekkie, oraz idealnie dopasowane i przylegające do stopy. Same kolce mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład z metalu, plastiku, lub aluminium. Buty do różnych typów biegów różnią się od siebie nie tylko materiałem, z którego wykonane są kolce, lecz także ich ilością, oraz umiejscowieniem. Do biegów typowo sprinterskich na bieżni wykorzystuje się buty, które prócz zamontowanych kolców nie mają na podeszwie żadnego bieżnika, natomiast do dłuższych dystansów, także tych terenowych w trudnych warunkach, na przykład przy zaśnieżonej trasie używa się butów zupełnie inaczej zbudowanych, które z butami na bieżnię łączy jedynie obecność kolców. Każda biegowa dyscyplina wymaga wyboru nieco innych butów.

Choć kolce kojarzą nam się najczęściej z profesjonalnymi biegaczami, oraz z walką o olimpijskie medale, to jednak tego typu obuwie nie jest zarezerwowane jedynie dla zawodowców. Z butów z kolcami może korzystać każdy biegacz, który chce poprawić swoją przyczepność i stabilność a co za tym idzie polepszyć swoje wyniki i ograniczyć ryzyko kontuzji. Bieganie w obuwiu z kolcami jest dobre także dla amatorów, którzy chcą poprawić swoje wyniki, co na pewno przyniesie im dużo satysfakcji.