Przejdź do treści

Wybór kominka do salonu

kominek

Mieszkanie w mieście wiąże się z niedogodnościami, wśród których wymienia się między innymi hałas i zanieczyszczone powietrze. Nic więc dziwnego, że w pewnym momencie życia, wielu z nas decyduje się na zmianę otoczenia – jesteśmy coraz starsi i zależy nam już nie na bliskości centrów handlowych, kina czy klubów i pubów, ale na spokoju i bezpieczeństwie.

Jaki kominek sprawdzi się w salonie?

kominekJeżeli możemy sobie na to pozwolić – przeprowadzamy się poza miasto. Budowa domu może jednak trochę potrwać, w efekcie powstanie jednak dom, który spełnia nasze oczekiwania w stu procentach. Sami zaprojektujemy każde wnętrze – sypialnię, funkcjonalną kuchnię oraz przytulny salon. W tym ostatnim na pewno nie zabraknie kominka, który sprawia, że zimowe wieczory stają się przyjemniejsze, mimo że za oknem panuje minusowa temperatura. Producenci kominków oferują szeroki wybór swoich wyrobów – bez problemu znajdziemy więc taki kominek, którego design będzie współgrał z wystrojem pomieszczenia. Oczywiście wygląd kominka jest kwestią, którą powinniśmy zajmować się w dalszej kolejności – najlepiej będzie, jeśli wybierzemy kilka (lub kilkanaście, w przypadku osób bardziej niezdecydowanych) modeli, które podobają nam się wizualnie, a następnie porównamy ich parametry techniczne.

kominekW ten sposób, metodą selekcji, wybierzemy ten kominek, który będzie nie tylko prezentował się estetycznie, ale też charakteryzował się największą wydajnością. Istotna będzie między innymi zarówno jego średnia sprawność, jak i ta chwilowa (oba parametry powinny być jak najwyższe – obecnie producenci dochodzą tutaj nawet do 90%). W trosce o środowisko powinniśmy zwrócić uwagę także na to, jaka jest przewidywana emisja CO oraz pyłu. Następnie ważne będzie to, czy dane urządzenie daje nam możliwość regulacji prędkości spalania. To sprawy techniczne – jeśli chodzi zaś o sam wygląd kominka, ustalmy najpierw, w jakim miejscu pokoju dziennego ma się znaleźć – być może pomieszczenie nie jest kwadratowe, a na przykład sześciokątne – wówczas dobrym wyborem mogą okazać się kominki narożne, które pozwolą nam ciekawie zagospodarować tę przestrzeń. Producenci oferują nam wiele ciekawych wyrobów – na przykład możemy zdecydować się na kominek narożny posiadający szybę giętą, wyposażony w specjalny, bezklamkowy system otwierania.

Dzięki temu klamka nie będzie psuć minimalizmu. Inną propozycją jest narożny kominek z szybą podzieloną za pomocą dekoru w określonym kolorze. To da nam z pewnością ciekawe możliwości aranżacyjne, podobnie jak kominek z szybą półokrągłą. Przemyślany wybór pozwoli nam stworzyć przyjemny klimat wnętrza.