Przejdź do treści

Wybór odpowiednich części do kabiny prysznicowej

Posiadanie w łazience kabiny prysznicowej to rozwiązanie bardzo wygodne, które pozwala zarówno na szybkie branie codziennych kąpieli, jak i długie, relaksujące kąpiele z zastosowaniem hydromasażu. Wybór odpowiedniej kabiny może jednak przysporzyć niemałego kłopotu – istnieje cała masa dostępnych na rynku budowlanym rozwiązań, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, planując remont lub wykańczając mieszkanie.

Z czego składają się kabiny prysznicowe?

Najbardziej podstawową kwestią jest selekcja samej kabiny, o wyborze której decydują nierzadko czynniki czysto techniczne, takie jak wielkość łazienki czy rozplanowanie sieci kanalizacyjnej w bloku lub domu. Kiedy jednak uda nam się wybrać odpowiednią kabinę, warto zwrócić uwagę na kilka drobiazgów, które decydować będą o komforcie użytkowania jej na co dzień. Poszczególne części do kabin prysznicowych mogą mieć znamienny wpływ na to, jak będzie się ona sprawowała w dłuższej perspektywie czasowej. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na materiały, z jakich są one wykonane – najlepiej sprawdza się tutaj stal nierdzewna lub aluminium, które może być dodatkowo pokryte materiałami zapobiegającymi niszczeniu oraz pokrywaniu się korozją lub kamieniem łazienkowym, takimi jak chrom, nikiel czy cynk. Wpływają one również na estetyczny wygląd elementów wykończeniowych. Warto zatem zwrócić uwagę na takie części jak uchwyty do drzwi, zawiasy i okucia, rolki do kabiny czy wsporniki oraz inne detale.

Zastosowania szczególnych rozwiązań wymagają montowane bezpośrednio na podłodze prysznice bez brodzika, w których znamienną rolę odgrywa zawsze odpływ. Decyduje on o tym, czy podczas kąpieli woda nie rozlewa się po całej łazience – wystarczy niewłaściwe wyprofilowanie podłogi lub zastosowanie zbyt małego odpływu, żeby narobić sobie niemałego kłopotu. Dlatego bardzo często stosuje się w takim wypadku odpływy liniowe, które umiejscawia się na granicy kabiny. Tego rodzaju części do prysznica gwarantują prawidłowe odprowadzenie wody podczas brania kąpieli, dlatego stanowią w pełni optymalne rozwiązanie. Co więcej, prezentują się wyjątkowo estetycznie, pozytywnie wpływając na ogólne wrażenie, jakie wykończenie łazienki wywiera na użytkownikach.

W konstrukcji tego rodzaju odpływu do kabiny prysznicowej znajduje się zazwyczaj odpowiedni koszyczek, który zatrzymuje zanieczyszczenia, nie pozwalając im przedostać się do rur, zapobiegając tym samym ich niedrożności. W każdej kabinie znajduje się również słuchawka, która również ma ogromny wpływ na komfort użytkowania prysznica – warto zatem zwracać uwagę na dobór wszystkich części, jakie będą składały się na naszą nową kabinę prysznicową.