Przejdź do treści

Wykrywanie podsłuchów na urządzeniach mobilnych

  • przez

Programy które są opisane jako podsłuchowe, dostępne na wielu stronach z aplikacjami mobilnymi, nie są prawdziwymi programami do monitorowania telefonów. Czasem zdarzają się tam aplikacje przestarzałe, obecnie nie funkcjonujące na nowoczesnych systemach operacyjnych, więc mogą być posiadane przez osoby nie mające uprawnień specjalisty bezpieczeństwa czy prywatnego detektywa. Autentyczne programy podsłuchowe wymagają bowiem takich uprawnień, i nie są dostępne dla osób ich nie posiadających.

Usuwanie aplikacji monitorujących połączenia telefoniczne

skuteczne wykrywanie podsłuchuTakie programy jednak mogą trafić w ręce osób niepowołanych, wykorzystujących je w szkodliwym celu. Najczęściej używane są do monitorowania rozmów służbowych oraz szpiegostwa przemysłowego, jakiego dopuszczają się nieuczciwi przedsiębiorcy. Usunięcie takiej aplikacji jest dość trudne, podobnie jak samo jej zauważenie. Obecność programu podsłuchowego najczęściej wykrywana jest po nieprawidłowym działaniu telefonu i przeglądzie w salonie naprawczym. Usuwaniem programów podsłuchowych zajmują się agencje detektywistyczne, oraz współpracujące z nimi salony telefoniczne. Skuteczne wykrywanie podsłuchu oraz jego usunięcie może być wykonane na wiele sposobów. Najbardziej podstawową czynnością jest przeskanowanie systemu operacyjnego i pamięci telefonu za pomocą zaawansowanego programu antywirusowego, który rozpoznaje programy monitorujące jako nieznane lub szkodliwe aplikacje, i umożliwia skasowanie wszystkich plików które są przez takowe używane. Taka metoda jest najskuteczniejsza w przypadku użycia programów podsłuchowych starego typu, znacznie łatwiejszych do wykrycia i rozpoznania niż zaawansowane aplikacje monitorujące. Usunięcie nowoczesnego programu podsłuchowego musi być natomiast przeprowadzone przez specjalistę zajmującego się tworzeniem i ulepszaniem takowych programów. Programy te często działają bowiem poza głównym systemem operacyjnym i nie są widoczne na liście funkcjonujących procesów.

Próby samodzielnego usunięcia programu często nie są skuteczne, gdyż aplikacje dość często posiadają możliwość samoczynnego tworzenia kopii zapasowych, uzupełniających skasowane pliki, lub też ukryte są wśród pozostałych części systemu operacyjnego, do których zwykły użytkownik telefonu nie ma dostępu. Rozpoznanie aplikacji monitorującej na telefonie oraz jej skasowanie może zająć co najwyżej kilkanaście minut, jeśli jest to program prosty i łatwy do znalezienia. Nowoczesne aplikacje monitorujące z funkcją maskowania mogą wymagać nawet kilku dni pracy przy ich wykrywaniu i usuwaniu.