Przejdź do treści

Wzmacnianie murów ściągami stalowymi

wzmacniające ściągi stalowe

W usztywnianiu murów konstrukcyjnych często wykorzystuje się technologię opartą na ściągach stalowych. Ta opcja doskonale sprawdza się w przypadku wzmacniania budynków zabytkowych. Cały zamysł opiera się na tym, aby wywołać takie naprężenia w murze, które będą zdolne przeciwstawić się wpływowi wynikającemu z działania sił zewnętrznych.

Ściągi stalowe do murów

wzmacniające ściągi staloweTym samym cała konstrukcja będzie odznaczać się zwiększoną sztywnością. Oczywiście aby to rozwiązanie działało, konieczny jest sposób zakotwienia ściągów. Znaczenie mają też odkształcenia termiczne, jak i tak zwana relaksacja stali. Zatem zanim zdecydujemy się na wzmacniające ściągi stalowe, powinniśmy określić dokładnie to, jaką odpornością na ściskanie charakteryzuje się mur, jaka jest jego struktura oraz stopień niejednorodności. Ważne jest także określenie modułu sprężystości. Warto pamiętać, że mogą wystąpić też zjawiska opóźnione – je też należy oszacować. Jeśli mamy już wszystkie te informacje, możemy zająć się projektowaniem wzmocnienia, a następnie montażem ściągów. Najczęściej odbywa się to poprzez zakotwienie za pomocą specjalnego elementu dociskowego, chociaż wśród nowoczesnych technologii wymienia się obecnie zakotwienie poprzez wklejanie.

wzmacniające ściągi staloweTo sposób naprawdę warty uwagi – według profesjonalistów, ponieważ dzięki niemu zachowujemy swobodny dostęp do różnych miejsc w obiekcie od jego wnętrza, a przy tym czas montaż jest krótszy, a koszt zadania – o wiele niższy. Ściągi stalowe mogą być termicznie sprężane, dzięki czemu zwiększa się ich skuteczność pracy. Proces termicznego sprężania jest naprawdę prosty – po umiejscowieniu ściągów na odpowiednim miejscu oraz dokręceniu do nich nakrętek, należy podgrzać wykonane wzmocnienie na przykład za pomocą zwykłego palnika acetylenowego – aż do temperatury 200 st. C. Dzięki temu ściągi mogą o wiele lepiej spełniać swoje zadanie. Tak naprawdę nie powstała jeszcze lepsza metoda wzmacniania konstrukcji budynków, zwłaszcza tych zabytkowych. To ściągi stalowe są najlepszym rozwiązaniem, które pozwala na efektywne przenoszenie obciążeń rozciągającym. Dzięki nim ściany i filary nie mają prawa się rozsunąć, a więc budynek może być z powodzeniem eksploatowany przez kolejne lata, nawet jeżeli swoje już przeżył.

Jeżeli poszukujemy firmy, która wykona dla nas wzmocnienie za pomocą ściągów stalowych, bądźmy jednak rozważni przy wyborze – warto wybrać prawdziwych profesjonalistów, gdyż zadanie musi być wykonane perfekcyjnie, potem ciężko będzie bowiem wprowadzać jakiekolwiek poprawki, a nieprawidłowe wzmocnienie może doprowadzić do efektów odwrotnych od oczekiwanych.