Przejdź do treści

Zasada działania pomp ciepła

pompa ciepła

Właściwie każdy z nas słyszał o urządzeniach służących do pozyskiwania energii cieplnej z otoczenia. Pompy ciepła są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również obiektach użyteczności publicznej. W ten sposób inwestorzy starają się dbać o środowisko naturalne oraz minimalizować koszty związane z eksploatacją budynków.

Sprawne i nowoczesne pompy

pompy ciepłaW jaki sposób działa pompa ciepła i czy rzeczywiście opłacalne jest jej stosowanie? Budowa pompy ciepła zależna jest od tego, skąd pobierana jest energia. W zależności od rozwiązania może ona być pobierana z powietrza, wody głębinowej, powierzchniowych zbiorników wodnych bądź gruntu. Pomimo odmiennej budowy i kształtu danego systemu, zasada działania urządzenia zawsze jest taka sama. Producenci sprzętu w bardzo optymalny i przemyślany sposób wykorzystują jedynie prawa fizyki. Aby było to jednak możliwe konieczne jest zastosowanie odpowiednich urządzeń. Najważniejszą rzeczą w całym układzie jest czynnik roboczy. W zależności od etapu zmienia on stan skupienia z ciekłego na gazowy i z gazowego na ciekły, pobierając i przekazując w ten sposób zgromadzoną energię do instalacji centralnego ogrzewania bądź ogrzewania wody użytkowej. Płynny czynnik roboczy dozowany jest do specjalnego urządzenia zwanego parownicą.

pompy ciepłaTam pod wpływem ciepła pozyskiwanego z danego ośrodka (powietrza, wody bądź gruntu) zaczyna parować. Po zamianie stanu skupienia w gazowy wędruje do sprężarki. Jest to urządzenie, które powoduje ściśnięcie czynnika roboczego. Pod wpływem tego procesu temperatura zaczyna się zwiększać, a po uzyskaniu odpowiedniej wartości jest przekazywana do instalacji domowej. Schłodzony czynnik roboczy przewodami trafia do specjalnego pojemnika, z którego ponownie dozowany jest do parownicy. Bezobsługowe pompy ciepła z Łodzi czy innego miejsca działają bardzo sprawnie i zużywają bardzo niewiele energii elektrycznej. Dzięki temu przy ich zastosowaniu możemy uzyskać bardzo dużą oszczędność, co szczególnie w sezonie grzewczym, jest bardzo pożądanym rozwiązaniem. Bardzo ważne jest to, że pompy ciepła nie wytwarzają żadnych produktów ubocznych.

Cały proces odbywa się w zamkniętym układzie i jedyne, co uzyskujemy, to ciepło przekazywane do instalacji centralnego ogrzewania lub zbiornika z wodą użytkową. Właśnie dlatego jest to znacznie lepszy sposób ogrzewania niż kotły opalane węglem lub kotły gazowe. Używając pompy ciepła uzyskujemy w pełni ekologiczną energię. Dodatkowo dzięki bardzo niskim kosztom eksploatacji zakup instalacji bardzo szybko się zwraca.