Przejdź do treści

Zastosowanie agregatów stacjonarnych

Agregaty stacjonarne

Rozmaite zjawiska atmosferyczne, takie jak wiatr czy gwałtowne burze, doprowadzają coraz częściej do uszkodzenia linii energetycznych, pozbawiając nas tym samym dostępu do prądu. Tymczasem zdecydowana większość urządzeń w naszych domach zasilana jest właśnie energią elektryczną. Dlatego coraz większe uznanie zdobywają wśród prywatnych klientów generatory prądu, które stanowią alternatywne źródło zasilania dla prądu stałego.

Agregat przydatny przy awarii

Agregaty stacjonarne	Przerwa w dostawie energii może sparaliżować funkcjonowanie gospodarstwa domowego, doprowadzając do rozmrożenia lodówki, pozbawiając nas światła czy nawet odcinając kontakt ze światem. Dlatego stałym elementem wyposażenia prywatnych domów staje się ostatnimi agregat stacjonarny, który zabezpiecza budynek przed ewentualnymi konsekwencjami chwilowej awarii w elektrowni. To znakomite rozwiązanie, dzięki któremu nasze domy mają zapewniony stały dostęp do energii elektrycznej niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, które mogą wywołać przerwę w dostawie prądu. Przed zakupem takiego sprzętu warto zastanowić się nad dostępnymi opcjami. Po pierwsze trzeba sprawdzić, jakiego napięcia potrzebuje nasz dom do prawidłowego funkcjonowania, od tego będzie zależało bowiem to, w jaki agregat zainwestujemy.

Agregaty stacjonarne	Dla prywatnych domów, które potrzebują generatora wyłącznie na wypadek wystąpienia awarii, wystarczy zazwyczaj agregat jednofazowy o napięciu 230 V, czyli takim, jakie występuje naszych gniazdkach sieciowych. Dla pewności warto jednak zlecić określenie naszego zapotrzebowania dobremu elektrykowi. Kiedy już ten etap będziemy mieli za sobą, przyjdzie czas na podjęcie decyzji, z jakiego źródła zasilania ma korzystać nasza prądnica. Do wyboru mamy zasadniczo dwie opcje, mianowicie silnik spalinowy lub gazowy. Pamiętać należy o tym, że pierwszy z nich generować będzie spaliny oraz będzie wymagał regularnego uzupełniania paliwa, z kolei drugi z nich jest nieco droższy, natomiast jego eksploatacja jest o wiele tańsza. W przypadku silnika gazowego dobrze jest podłączyć go do sieci gazowej, o ile mamy do takiej dostęp. Następnie trzeba pomyśleć o tym, gdzie umiejscowimy nasz generator prądu.

Wziąwszy pod uwagę fakt, że agregat montujemy na stałe, należy pomyśleć o jakimś strategicznym punkcie, czyli takim, w którym maszyna nie będzie wystawiona na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych – najlepiej zatem umieścić ją przy ścianie budynku pod jakąś solidną zabudową. Pamiętać też należy o tym, że każdy agregat generuje hałas, dlatego nie sprawdzi się w pobliżu sypialni czy salonu – mniej będzie przeszkadzał przy łazience lub kuchni.