Przejdź do treści

Żyrandole w starym stylu

lampa klasyczna2Mimo tego, że coraz więcej osób wybiera cyfrowe źródła rozrywki i wręcz niechętnie korzysta z różnorakich dóbr kultury, to całym czas jest wśród nas wielu miłośników teatru czy opery. Odwiedzanie takich miejsc ma na celu przede wszystkim zaznanie nieco rozrywki na wyższym poziomie, ale nie da się też ukryć, że piękne, tradycyjnie urządzone pomieszczenia przyciągają wielu miłośników klasycznej elegancji.

Na co dzień przebywamy w miejscach urządzonych prosto i praktycznie, więc widok ciężkich aksamitnych kotar, pluszowych obić i mahoniowych poręczy może robić wrażenie. Taki styl jest ponadczasowy, aktualny był sto lat temu i aktualny będzie przez następne dziesięciolecia. Trudno się więc dziwić, że osoby będące pod jego wrażeniem pragną przenieść jego cząstkę do swoich mieszkań. Tego typu stylizacje najlepiej jednak sprawdzają się w okazałych wnętrzach. Ich podziwianiu sprzyja bowiem odpowiednia perspektywa i przestrzeń. Mimo wszystko w codziennym życiu lepiej wybrać tylko niektóre jego elementy, gdyż w przeciwnym razie można łatwo otrzeć się o kicz i tandetę. Dobrym rozwiązaniem będzie na przykład zawieszenie w oknach ciemnoczerwonych, niemal w kolorze burgunda zasłon. Ich ciężka forma zdominuje całe pomieszczenie, ale nada mu też charakter. Żyrandole kryształowe mimo iż są naprawdę piękne i efektowne, to będą prezentowały się odpowiednio tylko w naprawdę wielkich pomieszczeniach. Na luksus ich posiadania mogą więc sobie pozwolić jedynie mieszkańcy rezydencji. Osoby, które są właścicielami lokum w kamienicy, mogą sobie pozwolić na mniejsze, choć także dające piękne światło odpowiedniki. Tak samo wygląda sprawa z bogato rzeźbionymi meblami. Fotele na lwich łapkach w mieszkaniu w bloku mogą przedstawiać się groteskowo. Ich odpowiednikiem mogą być po prostu przedmioty wykonane z ciemnego, dobrej jakości drewna. Za to miękkie, pluszowe dywany ocieplą i ozdobią każde wnętrze, niezależnie od jego metrażu.

Trzeba tylko odpowiednio dobrać ich wielkość, deseń oraz kolor. Na szczęście klasyczna elegancja zawsze jest w cenie i nigdy się nie nudzi.